------MÍSTA KDE SE STŘETÁVÁ LIDSKÁ MINULOST S BUDOUCNOSTÍ------

Brno - Jakubské náměstí

20. února 2007 v 10:03 |  Kosti v ČR

Jakubské náměstí

Městský kostel sv. Jakuba původně obklopoval již ve 13. století hřbitov uzavřený zdí. Do ulice Běhounské se ze hřbitova sestupovalo brankou a několika schody. V místě dnešní ulice Rašínovy stála v prodloužení Jakubské ulice farní zahrada a jižně od kostela sahal hřbitov až k domovní zástavbě. Od ní byl oddělen zdí přiléhající k nároží Hřbitovní uličky, spojující hřbitov s Dolním trhem (dnešním náměstím Svobody), kde již ve středověku stála škola. Za školou v Běhounské ulici se nacházel starobylý hostinec U černého medvěda.
Studna na Jakubském náměstí
Studna na Jakubském náměstí
Návrh na začlenění studny do náměstí
Návrh na začlenění studny do náměstí
Průzkum Jakubského náměstí začal v květnu roku 2001. Již první kontrolní sondy přinesly mnoho nových a velmi zajímavých zjištění. Na souběhu ulic Běhounské, Kozí a Jezuitské byla objevena studna zmiňovaná v pramenech již v roce 1358. Byla také nazývaná "Zlatou studnou" a bývala předmětem dlouhých sporů mezi městem a herburským klášterem. Zrušena byla pravděpodobně na počátku sedmdesátých let 19. století. Studna je založena v hloubce asi 10. metrů na šestibokém dubovém věnci a vyzděna z větších kamenů. Výška vodní hladiny dosahuje do výšky tří metrů a její přítok je stále velmi vydatný. Jedná se o neobyčejně cenný nález potvrzující kontinuitu prvků městského interiéru od středověku po současnost. I z těchto důvodů bylo rozhodnuto, že bude po vhodné architektonické úpravě opět začleněna do dispozice Jakubského náměstí.
Archeologický průzkum hřbitova
Archeologický průzkum hřbitova
Záchranný archeologický výzkum soustředěný na severní straně kostela přinesl velmi podstatná zjištění. Odkryl nejméně dvě starší fáze původního kostela sv. Jakuba, kdy již v hloubce 40 - 50 cm byly odhaleny koruny základového zdiva stavby sahající před rok 1228!
Mimo tato zjištění bylo na této ploše rovněž preparováno na 320 hrobů (z toho přibližně třetina dětských) ze 13. až 16. století. Několik hrobů pocházelo až z období po roce 1700, nejmladší horizont hrobů začínal v hloubce 30 cm, tedy opět těsně pod dnešní vozovkou. Každá další odebraná vrstva obsahovala ostatky pohřbených, doslova jedna kostra vedle druhé, které bylo nutno zdokumentovat. Bylo zde nalezeno množství drobných předmětů, především osobních věcí zemřelých jako spony, bronzové přezky, očka, háčky, části oděvů a růženců, ale také drobné mince, prsteny, a dokonce i meč, který byl ve výbavě hrobu jednoho z pohřbených.
Kostnice u sv. Jakuba

Kostnice u sv. Jakuba

Kostnice u sv. Jakuba.Mimořádně zajímavý nález byl uskutečněn na jižní straně kostela, kde byla zachycena mezi zdí kostela a rohem Rašínovy ulice původní kostnice, pravděpodobně z počátku 18. století s umístěnými kosterními ostatky zrušeného hřbitova. Jedná se o dvě ramena chodeb s komorou, které byly bezezbytku vyplněny kostmi z tisíců pohřbených těl našich předků. Jedna z chodeb vede přímo pod kostel sv. Jakuba, kde se rovněž nachází další tři komory kostnice se vstupem z prostoru kostelní lodi. Tato část kostnice je staršího původu, pravděpodobně ze 17. století a také ostatky patří v této části krypty k nejstarším.
Kostnice pod kostelem sv. Jakuba

Kostnice pod kostelem sv. Jakuba

Ostatky v části ležící pod náměstím pochází pravděpodobně z období zrušení hřbitova v roce 1784, kdy došlo ke snížení úrovně terénu kolem kostela a bylo tedy nezbytné vymezit jim nový prostor. Na úpravě této zajímavé lokality se začalo intenzivně pracovat. Ta část, která je situována pod náměstí, byla staticky zajištěna a po dalších technických úpravách, začalo ukládání vyjmutých ostatků zpět na původní místo. A podle vzoru našich předků také velmi pečlivě a s ohledem na záměr : zpřístupnit tuto historickou zvláštnost i pro veřejnost. Architekti zpracovali návrh expozice a začala jednání o finančním zajištění celého záměru. Za pomoci studentů archeologie byl interiér komory kostnice a jedné z chodeb upraven tak, aby dokumentoval účel stavby, která v Brně ani na Moravě nemá obdoby.
Jedna z chodeb kostnice
Jedna z chodeb kostnice
Komora kostnice u sv. Jakuba
Komora kostnice u sv. Jakuba
Vizualizace návrhu expozice
Vizualizace návrhu expozice
Vizualizace návrhu expozice
Vizualizace návrhu expozice
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SergiooH SergiooH | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:26 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.