------MÍSTA KDE SE STŘETÁVÁ LIDSKÁ MINULOST S BUDOUCNOSTÍ------

České Budějovice - Kostel sv. Mikuláše

19. února 2007 v 22:20 |  Kosti v ČR
Dne 9.8.2005 byl proveden vizuální průzkum podzemní prostory pod Kaplí Smrtelných Úzkostí Páně. Průzkumná minikamera nám umožnila pohledy do první známé městské kostnice. V 11 hodin jsme za účasti novinářů provedli průraz do zatím neznámého podzemního prostoru pod Kaplí Smrtelných Úzkostí Páně.
Po prvních záběrech průzkumné minikamery mohla vedoucí výzkumu Mgr. Thomová oznámit přítomným, že se dle očekávání podařilo objevit první známou kostnici na území města.


Celkový pohled do interiéru objevené kostnice. Jedná se o prostor zaklenutý cihlovou valenou klenbou s lunetami, z velké části zaplněný kosterními pozůstatky.


Kosti jsou v jižní části kostnice pečlivě vyskládány do hranic, které dosahují až ke stropu.
V severní polovině jsou potom víceméně naházeny bez ladu a skladu na hromady.

Za velice zajímavé považujeme zjištění, že stěny kostnice tvoří smíšené kamenné a cihlové zdivo. K němu v pravém horním rohu snímku přiléhá mladší cihlová klenba.
Průzkumné minikameře se podařilo odhalit v západní stěně původní vstup do kostnice. Tento je druhotně uzavřen dvěma kamennými náhrobními kameny.
Použitá velmi kvalitní optika umožnila nasnímat jednotlivé detaily v interiéru kostnice. Na snímku je zachycen erb na náhrobním kamenu, který byl druhotně použit k uzavření původního vstupu.
Ve spodní části stejného náhrobního kamenu se podařilo nasnímat i vytesaný nápis. Jeho obsah je v současné chvíli podroben dalšímu studiu.

Vedoucí výzkumu :
Zuzana Thomová
Systém kamerového průzkumu a zaměření : Adriano Kováč, Jiří Šindelář, Bohuslav Vácha, Josef Vandělík
Poděkování : Milan Dvořák, Město České Budějovice, Biskupství českobudějovické

zdroj: http://geo-cz.com/mikulas05/kostnice.htm
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.